• یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الاحد ٧ شعبان ١٤٣٩
  • Sunday, April 22, 2018
صفحه اصلی
مرکز ارتباط با صنعت
فناوری اطلاعات
آموزش
شبکه متخصصین
فصلنامه رسام
تماس با ما rss

 

درباره پژوهشکده مجازی سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE)

پژوهشكده سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) با هدف ایجاد معتبرترین مرجع راهبردی، علمی و اطلاعاتی در زمینه HSE کشور و همچنین يكپارچه سازي و انسجام بخشي توان علمي و مهارتی اعضای این جامعه از طريق بهره گيري از بستر مجازی فعالیت خود را از اوایل سال 1390 زیر نظر سازمان بسیج جامعه پزشکی آغاز کرده است. در حال حاضر این مجموعه با بهره مندی از برترین اساتید و کارشناسان حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست درصدد ایجاد خدماتی گسترده با قابلیت‌های بالای کاربردی با اولویت تأمین نیازهای اعضای این جامعه و پوشش خلأهای موجود در گرایش های مختلف بوده و در نظر دارد جهت تحقق سیاست‌های کلان و طراحی خدمات مؤثر‏تر، با راه اندازی و توسعه بزرگترین سامانه تحت وب علمی در این حوزه در ارتقاء ظرفیت و توانمندی های بالقوه HSE کشور نقش مؤثری را ایفا نماید.

 

سامانه جامع مجازی پژوهشکده «HSEVI.IR  » :

این سامانه جامع که به عنوان بزرگترین سامانه علمی تحت وب HSE کشور و با هدف پاسخگویی به نیازهای علمی، پژوهشی، اطلاعاتی و ارتباطی اعضای جامعه HSE کشور طراحی و ایجاد شده، دارای زیر سامانه های ذیل می باشد:

 گفتنی است تعدادی از سامانه های ذکر شده در ذیل در حال تکمیل مراحل تولید بوده و در آینده نزدیک به سامانه اصلی افزوده خواهد شد.

 

الف) شبکه ملی تخصصی (HSELINK.IR) HSE

رشد نیروی انسانی دارای پتانسیل‌های متفاوت مرتبط با حوزه HSE در کشور از سویی و دور شدن دانشگاه‌ها و مراکز علمی از حوزه های صنعت و کاربردی از دگر سو و روزمرگی و همچنین کمبود زمان در نیروهای تخصصی شاغل در صنایع نیاز به افزایش سطح ارتباطات موثر و کارا را فی مابین اعضای این جامعه بیش از پیش مشخص می‌نماید. از این رو این مرکز در نظر دارد با ایجاد یک شبکه مجازی قدرتمند (این شبکه ضمن دارا بودن کلیه امکانات موجود در شبکه های اجتماعی موجود در دنیا، امکانات ویژه ی جدیدی را فراتر از امکانات موجود ارائه میکند.) ساختاری نظام یافته جهت ایجاد ارتباط موثر در تمامی سطوح تخصصی ایجاد نماید. کاربران این بخش می‌توانند کلیه امکانات موجود در یک شبکه اجتماعی را در یک فضای کاملاً تخصصی به همراه بهره‌مندی از کلیه امکانات موجود در پژوهشکده مجازی و دو سامانه ویژه به نام های ارتباط سریع و تقویم رومیزی را تجربه نمایند.

 

ب) سامانه کتابخانه و بانک اطلاعاتی مجازی(HSEINFO.IR) HSE   

نظر به جوان بودن رشته های مرتبط به حوزه HSE در دنیا و همچنین ضعف شدید اطلاعاتی و دشواری دسترسی به منابع به روز و البته معتبر در این حوزه در کشور، این بخش در نظر دارد جامع‌ترین اطلاعات علمی تخصصی معتبر و همچنین اطلاعات عمومی مفید در زمینه HSE را مطابق با استانداردهای جهانی سازماندهی و همچنین منابع اطلاعاتی جهت استفاده دانشجویان، محققان، استادان و افراد فعال در این زمینه را در کشور فراهم بیاورد.

 

د) آژانس خبریHSENA.IR) HSE )

با توجه به رویکرد پژوهشکده در جهت پوشش نیازهای اساسی ایمنی، بهداشت و محیط زیست کشور، این مجموعه در نظر دارد با ایجاد یک پایگاه خبری، علمی و فرهنگی ضمن ایجاد یک تریبون فعال در سطح کشور با هدف ارتقاء سطح HSE در مخاطبان حوزه تخصصی و اجتماعی به اهداف ذیل نایل آید:

  • پیگیری و اطلاع رسانی گسترده آسیب ها، چالشها و فرصتهای موجود در جامعه HSE  در جهت افزایش آگاهی اعضای جامعه .HSE 
  •  ایجاد محملی جهت تضارب آراء اعضای جامعه HSE و همچنین تریبونی جهت اعلام و پیگیری خواسته ها و مشکلات.
  • اطلاع رسانی آخرین وقایع و رویدادهای عمومی و تخصصی در زمینه HSE.
  • ایجاد رسانه ای با محوریت عدالت در دسترسی به نیازمندی های اطلاعاتی برای کلیه اعضای جامعه HSE در کشور.
  • رفع محدودیتهای جغرافیایی در دسترسی به اطلاعات معتبر و به روز.
  • فرهنگ سازی عمومی اقشار مختلف مردم نسبت به علوم HSE.

 

ه) لغت نامه تخصصی آنلاینHSEDIC.IR) HSE )

این پروژه که محصول همکاری مشترک بین مدیریت HSE شرکت ملی پتروشیمی ایران و پژوهشکده HSE میباشد، با هدف پوشش نیاز موجود در خصوص دسترسی آسان به منبعی جامع و به روز از مفاهیم و اصطلاحات تخصصی در حوزه HSE طراحی و اجرا گردیده است. با وجود این سامانه  کاربران می توانند به صورت بر خط (آن لاین) به یک فرهنگ انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی با دایره لغات مناسب که به صورت دوره ای به روز رسانی می شود، دسترسی رایگان داشته باشند. از امکانات منحصر به فرد این سامانه به روز شدن پایگاه داده ها به صورت دوره ای، امکان ثبت درخواست کاربران، دایره لغات گسترده و مفید و ... می باشد. همچنین کاربران می توانند از محتوای آموزشی مورد نیاز جهت ترجمه فنی و دقیق متون، آمادگی جهت شرکت در آزمون های سطوح بالاتر علمی و تسلط عمومی روی زبان انگلیسی در آینده بهره مند گردند.

 

و) سامانه مشاور: 

کاربران این سامانه قادر خواهند بود صرفاً با اتصال به شبکه اینترنت یا از طریق سامانه پیامک این مرکز یک یا چند سؤال تخصصی را طرح و پاسخی علمی و معتبر را در بازه زمانی مطلوب (با توجه به سطح عضویت در پژوهشکده) دریافت نمایند. از دیگر امکانات این سامانه امکان دریافت زمان مشاوره آنلاین با یکی از اعضای شبکه متخصصان سامانه میباشد.

 

ز) بانک ایده: 

با توجه به لزوم حمایت و صیانت از طرح‌ها و ایده های نو در حوزه HSE کشور همچنین نیاز به تسهیل و سرعت بخشی مراحل ثبت، این مرکز اقدام به طراحی سامانه ای مجازی با قابلیت ثبت آنی ایده و ارائه گواهی معتبر به نام صاحب طرح نموده است. طرح‌های ثبت شده در این سامانه پس از ثبت و تأیید اولیه، توسط کارگروه های تخصصی بررسی شده و در صورت احراز صلاحیت به ثبت در مراجع قانونی مالکیت فکری رسیده و مورد حمایت حقوقی این مرکز قرار خواهد گرفت.

 

مزایای ثبت ایده در این سامانه :

پوشش انواع بیشتری از طرح ها نسبت به سایر مراکز مالکیت فکری اعم از سیستم های مدیریتی ، روش های آموزشی ، تکنیک ها و روش های جدید و بطور کلی هر ایده قابل اجرا و مفید نسبت به سایر مراجع قانونی ثبت ایده ( ثبت قانونی ایده در ایران محدود به اختراعات میگردد).

حمایت مستقیم طرح های دارای قابلیت در پژوهشکده.

اعطای تضمین های قانونی به صاحبان ایده.

جلوگیری از اجرای طرح های تکراری.

ایجاد ارتباط بین صاحبان ایده های مکمل ( در صورت تمایل صاحب ایده)

 

ی) سامانه کنفرانس آنلاین – وبینار: 

این سامانه امکان مدیریت و اجرای کلیه همایش ها، سمینارها، پانل ها و برخی دوره ها و کارگاه های آموزشی خاص را در محیط اینترنت بصورتی فراهم می آورد که کاربران آن میتوانند صرفاً از طریق اتصال به اینترنت به سامانه مذکور مراجعه کرده و در موارد یاد شده شرکت نمایند.