• یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الاحد ٧ شعبان ١٤٣٩
  • Sunday, April 22, 2018
صفحه اصلی
مرکز ارتباط با صنعت
فناوری اطلاعات
آموزش
شبکه متخصصین
فصلنامه رسام
تماس با ما rss
کد مطلب :   156 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۲
- 17:55 تاریخ آخرین ویرایش :
  1392/10/01
بازدید:   85  
 
صدا یکی از مهمترین عوامل زیان آور فیزیکی محیط کار در کشورهای در حال توسعه
صدا یکی از مهمترین عوامل زیان آور فیزیکی محیط کار در کشورهای در حال توسعه
عوامل زیان آور فیزیکی محیط کار شامل صدا، ارتعاشات، گرما، سرما، روشنایی، فشار و پرتوها است که هر کدام از این عوامل می تواند اثرات سویی برای سلامت فرد در بر داشته باشند، بنابر این افراد باید این عوامل را در محیط کار خود به حداقل برسانند.
به گزارش پایگاه خبری hse : شهریار روحی، کارشناس ارشد بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت استان چهارمحال و بختیاری گفت: صدا در گذشته به عنوان یکی از مهمترین عوامل زیان آور صنعت در کشورهای صنعتی محسوب می شد اما با پیشرفتهای علمی و تکنولوژیک در کشور های صنعتی تا حدودی این عامل زیان آور کنترل شد ولی از سویی دیگر بعنوان یک آلاینده محیطی وارد زندگی روزمره شد.
 
شهریار روحی گفت: وضعیت کشورهای در حال توسعه در بخش صنعت شبیه وضعیت گذشته کشورهای صنعتی و در بخش های غیر صنعتی شبیه وضعیت فعلی کشورهای صنعتی است.
 
وی گفت: بر اساس استانداردهای پذیرفته شده حد آستانه مجاز صوت برابر 85 دسی بل برای 8 ساعت کار در روز و ۴۰ ساعت کار در هفته در نظر گرفته شده است. بر همین اساس راهکارهایی همچون به کارگیری اصول مهندسی و مکانیکی، کنترل صدا در منبع، کنترل صدا در مسیر انتشار و معاینات شغلی و استفاده از وسایل حفاظت فردی جهت پیشگیری از اثرات صدا به افراد توصیه می شود.
 
وی ارتعاش را از دیگر عوامل زیان آور فیزیکی محیط بر شمرد و تصریح کرد: انرژی ارتعاشی از بیشتر تجهیزات و ماشین آلات منتشر می شود و در بسیاری از مشاغل امکان انتقال آن به بدن افرادی که با این تجهیزات کار می کنند، وجود دارد .
 
روحی مختل کردن آسایش، کاهش بازده کار و اختلال در اعمال فیزیولوژیک بدن (ایجاد عوارض جسمی) را از اثرات انتقال انرژی مکانیکی از یک منبع مرتعش به بدن انسان عنوان کرد و اضافه کرد: ارتعاش تمام بدن عمدتاً از طریق وسایل ترابری هوایی، زمینی و دریایی و بعضاً تجهیزات محیط کار به شاغلین منتقل می شود و محدوده ارتعاشات تمام بدن در فرکانسهای ۱ تا 8۰ و خصوصاً ۱ تا ۲۰ هرتز برای شاغلین به عنوان یک عامل زیان آور محسوب می شود.
 
این کارشناس ارشد بهداشت حرفه ای با بیان اینکه، ارتعاشات تمام بدن عمدتاً از طریق کاربرد ابزارهای دستی الکتریکی یا پنوماتیک مرتعش که در بسیاری از مشاغل مورد استفاده قرار می گیرند، به دست و بازو منتقل می شوند، افزود: محدوده ارتعاشات مضر برای دست و بازو 5 تا ۱5۰۰ و خصوصاً ۳۰ تا ۳۰۰ هرتز است.
 
روحی در خصوص نحوه کنترل ارتعاش تمام بدن گفت: انتقال ارتعاشات تمام بدن به انسان عمدتاً از طریق وسایل نقلیه مختلف مخصوصا خودروهای موجود در محیط های کار و به علت فنر بندی سخت آنها اتفاق می افتد. به همین دلیل تجهیز صندلی راننده به تجهیزاتی که قادر به جذب ارتعاش هستند کمک بزرگی در کاهش تاثیرات نامطلوب ارتعاش بر رانندگان این وسایل نقلیه خواهد داشت. از جمله تدابیری که باعث جذب ارتعاش می شود استفاده از صندلی های مجهز به سیستم های هیدرولیکی و پنوماتیکی جذب ارتعاش و یا استفاده از بالش نرم بر روی صندلی است .
 
وی همچنین میرا کردن درونی ابزارها، تغییر سیستم های انتقال قدرت، استفاده از مواد میرا کننده ارتعاش در ساخت قطعات، میرا کردن ارتعاش بین بدنه ابزار و دست کاربر، قرار دادن ماده میرا کننده بین بدنه ابزار و دسته آن، پوشش ابزار با لاستیک، استفاده از دستکش لاستیکی برای گرفتن ابزار و هدایت از راه دور، را از راهکارهای کنترل ارتعاش دست و بازو بر شمرد.
 
منبع : وبدا
نویسنده خبر : حسن گرجی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
تولید مجدد